Po 2012 roku na nowych banknotach randowych pojawił się wizerunek Nelsona Mandeli. Jeżeli kurs wymiany dla pieniędzy jest określony skrótem ‘nd.’ oznacza to że Bank nie prowadzi obrotu w tej walucie. Teraz kiedy stery może przejąć biznesmen Ramaphosa, notowania randa rosną.

  • Rand południowoafrykański to oficjalny środek płatniczy w Republice Południowej Afryki.
  • Rand jest oficjalnym środkiem płatniczym stosowanym na obszarze Republiki Południowej Afryki.
  • Wahania ceny waluty RPA są w ostatnich miesiącach minimalne.
  • Kurs wymiany waluty południowoafrykańskiej i dolara amerykańskiego osiągnął najwyższy poziom 1,49992 $.

Waluta RPA, rand południowoafrykański, dostępna jest w polskich kantorach, ale często nie od ręki. Przed wyjazdem dowiedz się, jak przygotować się do podróży turystycznej lub biznesowej do Republiki Południowej Afryki. Słowo „rand” pochodzi natomiast od słowa „Witwatersrand”, co oznacza nazwę wysokiej skarpy, nad którą leży jedna ze stolic kraju – Johannesburg. W rejonie tym znajdują się największe złoża złota. Poniżej prezentujemy Państwu kurs randa połundiowoafrykańskiego na żywo na wykresie.

Kurs dolara 2 listopada poniżej 4,8 zł

Za 1 dolara amerykańskiego można dostać ok. 10 rand. Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Ile kosztuje waluta RPA?

Kurs randa południowoafrykańskiego 0.26390000 ZAR/PLN Wykresy, kalkulator, cena w kantorach.

W nowej serii banknoty randa mają dodatkowo prócz wizerunku zwierząt także portret Nelsona Mandeli na jednej stronie wszystkich nominałów. XX wieku banknoty randa ozdobione były podobizną pierwszego holenderskiego administratora Kapsztadu, Jana van Riebeecka, a później wizerunkami zwierząt zamieszkujących RPA, tzw. Wielkiej Piątki, czyli lwa, lamparta, słonia, bawoła i nosorożca.

Kursy NBP prezentowane są z 1 dniowym opóźnieniem w stosunku do kursów prezentowanych na stronie NBP. Aktualne kursy walut NBP dostępne są na stronie Narodowego Banku Polskiego. Rand został wprowadzony 14 lutego 1961 roku do Unii Afrykańskiej, trzy miesiące przed powstaniem Republiki Południowej Afryki. W 1956 roku powołano komisję w sprawie ostatecznego wycofania funtów, szylingów i pensów, a decyzję podjęto 8 sierpnia 1958 roku. Rand zastąpił funta południowoafrykańskiego i stał się prawnym środkiem płatniczym. Rząd zaprezentował nawet z tej okazji specjalną maskotkę, znaną w Afryce jako Dan Desimaal.

Kurs randa południowoafrykańskiego

Śledź kurs randa południowoafrykańskiego na wykresie i obserwuj trendy. Kilka krajów w regionie łączy swoje waluty narodowe z randem południowoafrykańskim. Lesoto, Eswatini (kiedyś nazywane Suazi), Botswana i Namibia razem z RPA ustanowiły w 1974 roku wspólny obszar walutowy , chociaż każdy kraj Sharp selloffs on European Open używa również własnej waluty. Nieoficjalnie randa południowoafrykańskiego używa się również w Angoli, Malawi, Zambii i Zimbabwe. Kurs wymiany waluty południowoafrykańskiej i dolara amerykańskiego osiągnął najwyższy poziom 1,49992 $. Wartość jednego rzędu była nawet większa niż jeden dolar.

Jak stoją waluty?

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.

Banknoty randa południowoafrykańskiego dostępne są w pięciu nominałach o wartości 10, 20, 50, 100 oraz 200 randów. Wszystkie na awersie przedstawiają postać Nelsona Mandeli. Rewersy zawierają natomiast wizerunki wielkiej piątki Afryki, czyli lwa, ahmed, Author at Analityka handlowa słonia afrykańskiego, bawoła afrykańskiego, nosorożca czarnego i lamparta. W 2018 roku wydano też specjalną serię banknotów, która zamiast zwierząt, przedstawia najważniejsze sceny z życia Mandeli. Funkcjonuje ona równolegle z poprzednią serią.

Czym płacić w Republice Południowej Afryki?

Wydarzeniu towarzyszyła również emisja radiowych jingli, informujących społeczeństwo o pojawieniu się nowego środka płatniczego. Nazwa „rand” odnosi się do górskiego łańcucha Witwatersrand, będącego miejscem wydobycia złota. Rand jest oficjalnym środkiem płatniczym stosowanym na obszarze Republiki Południowej Afryki.

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut. ZAR jest oficjalną jednostką monetarną Republiki Południowej Afryki. Warto przy tym wspomnieć, iż w RPA legalnym środkiem płatniczym jest też południowoafrykański Krugerrand. Trudno go jednak spotkać w codziennym użytku, bo traktowany jest jako waluta inwestycyjna i występuje pod postacią złotych monet. Same informacje o odejściu skorumpowanego polityka wywindowały wycenę randa o ponad 11 proc.

Posługiwano się wówczas głównie holenderskimi guldenami, ale wzrost lokalnej populacji Afrykanerów spowodował, że importowanych pieniędzy było zbyt mało. Rand południowoafrykański w standardzie ISO 4217 określany jest kodem ZAR. Nazwa, jaką nosi waluta RPA, nawiązuje do Witwatersrand, czyli łańcucha górskiego, w którym odnaleziono pokaźne złoża złota. Przed wizytą w kantorze polecamy zapoznanie się z kursem walut zamieszczonym na naszej stronie internetowej i późniejsze powołanie się na niego na miejscu. Ponadto, ze względu na zmienność kursów, zachęcamy do uzgadniania ich drogą telefoniczną lub rezerwacji terminu wymiany.

Kurs euro 29 listopada poniżej 4,7

Należy tu też wspomnieć, że drugą oficjalną walutą ROA są Krugery. Są to najpopularniejsze na świecie złote monety bulionowe, które są obecnie traktowane jako monety inwestycyjne. Decyzje dotyczące polityki pieniężnej w RPA podejmowane są przez Południowoafrykański Bank Rezerw. Rand dzieli się na 100 centów i nosi symbol „R“. Nazwa „rand“ pochodzi od regionu Witwatersrand, słynnego złoża złota. Para walutowa ZAR/EUR oznacza stosunek randa południowoafrykańskiego do euro, notowana w euro.

waluta rpa kurs

Wpisałeś kurs, który bardzo odbiega od aktualnego. Tak duże wahania kursu są rzadkie i podana przez Ciebie wartość nie zostałaby osiągnięta przez kilka miesięcy, a nawet lat. Wspomniane wcześniej złote Krugerrandy są najpopularniejszymi na świecie monetami lokacyjnymi.

Kalkulator walut złote na randy południowoafrykańskie

Strona [kantorywalut.pl] nie jest poradnikiem inwestycyjnym. Materiały zawarte na stronie są subiektywnym wyrazem poglądów autorów i w żadnym wypadku nie powinny być traktowane jako porada inwestycyjna. Nie należy podejmować decyzji finansowych/inwestycyjnych wyłącznie na podstawie treści materiałów Dow Jones Industrial Average Yawns po FOMC zamieszczonych na stronie – ponosisz wyłączną odpowiedzialność za podjęte przez siebie decyzje. KantoryWalut.pl to serwis poruszający temat wymiany walut w Internecie. Ponadto przygotowujemy aktualne rankingi oraz zestawienia najciekawszych firm powiązanych z branżą walut i przekazów pieniężnych.

waluta rpa kurs

Jednym z najpoważniejszych jest wysokie bezrobocie (okresowo nawet 40% w zakresie bezrobocia realnego). Codzienne funkcjonowanie obywateli i rozwój kraju utrudnia również wysoki poziom przestępczości, nielegalna imigracja, powszechna korupcja oraz deficyty prądu. Kurs randa południowoafrykańskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn.

waluta rpa kurs

Para ZAR/PLN nie jest zbyt popularna w polskich kantorach stacjonarnych, dlatego zakupu lub sprzedaży randa południowoafrykańskiego warto dokonać w internecie, korzystając z usług naszego portalu. Na kurs randa mocno wpływają ceny surowców eksportowanych przez RPA, dlatego walutę określa się mianem „commodity currency”. Co ciekawe, choć gospodarka Polski prosperuje znacznie lepiej niż RPA, to waluta ZAR na rynku FOREX ma większe znaczenie niż złoty. Ceny w RPA są jednak podobne lub niższe niż u nas, co cieszy tych, którzy wybierają się tam w celach turystycznych czy biznesowych. Warto przy tym wspomnieć, że para ZAR PLN nie jest zbyt popularna w kantorach. Nie oznacza to oczywiście, że rand, waluta odległego kraju, jest w Polsce nie do zdobycia, aczkolwiek zdecydowanie szybciej znajdziemy go w Internecie niż w stacjonarnej placówce.

Author: Roger Cheng