Przyczyną zwyżek okazała się informacja o zamknięciu południowej odnogi ropociągu Przyjaźń, transportującego ropę naftową z Rosji przez Słowację na Węgry. Wiadomość ta pojawiła się ze strony spółki Transnieft, która poinformowała, że przepływ ropy został wstrzymany przez stronę ukraińską na skutek narzuconych przez UE sankcji powodujących problemy z płatnościami. Ropa nie płynie już do Europy od kilku dni Na razie wiadomo, że zatrzymanie przepływu ropy naftowej trwa już od kilku dni. Potwierdziła je także Słowacja, a Węgry – będące głównymi odbiorcami ropy z Rosji tym kanałem – oceniły, że mają zapasy ropy naftowej wystarczające na kolejne kilka tygodni.

brent kurs

Kolejnym to zawartość siarki, której wysoka obecność nie jest mile widziana, gdyż generuje kolejne operacje w procesie jej rafinacji, które mają na celu usunięcie tego pierwiastka. Surowa, lekka ropa jest droższa niż tak, która jest ciężka i kwaśna. Rynki finansowe z zadowoleniem przyjęły wizytę marszałek Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie. Rynki akcji ustabilizowały wymieniaj fundusze będące przedmiotem obrotu się, a nacisk ze strony Rezerwy Federalnej na postrzeganie końca cyklu zacieśniania wysłał amerykańskie rentowności obligacji na wyższy poziom i utrzymał kurs dolara w relatywnie silnej pozycji. Najważniejszym punktem dzisiejszej sesji powinno być spotkanie OPEC+ i jego wpływ na podaż. Partnerem artykułu jest Invest.Cinkciarz.pl oferujący dostęp do ponad 5000+ instrumentów.

Śledź kursy online

Na dzisiejszej sesji w dalszym spadku odnotowywane spadki, na poziomie 0,22 proc., a baryłka kosztuje 93,70… Transakcje dotyczące dużych, fizycznych dostaw surowca odbywają się na linii rafineria-producent, nierzadko z udziałem wyspecjalizowanych pośredników. ark still accumulating novartis Lecz punktem odniesienia wyznaczającym ceny ropy naftowej są giełdy surowcowe w Londynie i Nowym Jorku. Światowymi benchmarkami są notowania ropy Brent (londyńska giełda ICE) i WTI , zaś handel surowcem najczęściej rozliczany jest w dolarach.

Spodziewamy się, że w niedalekiej przyszłości korelacja między walutami surowcowymi a cenami ropy naftowej będzie wyższa niż obecnie, co powinno przełożyć się na wzrost wartości walut surowcowych. Warto zwrócić uwagę, iż ponownie rosną rosyjskie rezerwy walut zagranicznych. Federacja Rosyjska posiada jedne z największych rezerw walut obcych na świecie. Odpowiadają one wartości niemal 20 miesięcy krajowego importu.

brent kurs

Pierwszy jest taki, że prawdopodobnie producenci nie mają już wolnych mocy przerobowych, które pozwoliłyby na zdecydowane zwiększenie produkcji. Po drugie, członkowie OPEC+ widzą, że świat zmierza w stronę spowolnienia i recesji. W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej widać delikatne zwyżki. Na początku tygodnia notowania ropy naftowej zwyżkowały za sprawą informacji o zamknięciu południowej odnogi ropociągu Przyjaźń, transportującego ropę naftową z Rosji przez Słowację na Węgry. Wiadomość tę przekazała spółka Transnieft, która poinformowała, że przepływ ropy został wstrzymany ze względu na problemy z płatnościami, wynikające z sankcji narzuconych przez UE na Rosję po ataku na Ukrainę. Ropa naftowa znów płynie ropociągiem Przyjaźń Informacje te rozbudziły obawy o zaopatrzenie Europy w ropę naftową, aczkolwiek paniki bynajmniej nie było widać.

Ceny na stacjach spadną. Analitycy mówią o ile stanieje paliwo

Europa i tak w dużym stopniu zerwała już więzi handlowe z Rosją, a do końca roku ma praktycznie wygasić import ropy z tego kierunku, pozostawiając tylko wyjątki (np. właśnie Węgry, których uzależnienie od dostaw… Wczoraj pojawiły się dwa ważne raporty analityczne, dotyczące globalnego rynku ropy naftowej. Organizacja ta obniżyła prognozy wzrostu popytu na ropę naftową w bieżącym roku o 260 tys.

Notowania ropy naftowej pozostają na poziomach sprzed wybuchu wojny

Największym producentem ropy naftowej na świecie były Stany Zjednoczone, dostarczające prawie 18 mln baryłek dziennie (ok. 18% światowego wydobycia). Na drugiej pozycji uplasowała się Arabia Saudyjska , przed Rosją , Kanadą i Chinami .Wydobycie ropy naftowej cechuje się silną koncentracją – 10 największych producentów odpowiadało za ponad 70% globalnej podaży. Przy udziale węgla i gazu ziemnego w wysokości prawie 40 procent w światowej produkcji energii, ropa naftowa jest najważniejszym surowcem energetycznym na świecie. Olej był najważniejszym paliwem kopalnym w pierwszym przemyśle o obrotach liczonych w miliardach dolarów i jest zdecydowanie najważniejszym towarem w handlu światowym. Tutaj można uczestniczyć w ruchu cen naszych lewarowanych Certyfikatów bazujących na ropie typu Brent.

Notowania BZ.FUT (BRENT OIL)

Najprawdopodobniej CBR będzie kontynuował cykl luzowania również w tym roku – w samym lutym stopy procentowe spadły o kolejne 25 pb do 7,5%. Jest naturalnym produktem o szerokim zastosowaniu, który uważa się za fundament współczesnej cywilizacji. sterling skoki, dolar spada na brexit czynienia optymizmu Ponieważ od ponad stu lat ropa naftowa jest strategicznym surowcem energetycznym i podstawowym źródłem paliw. Z niej powstają benzyny, olej napędowy, mazut i inne paliwa wykorzystywane transporcie lądowym, morskim i lotniczym.

Słabnie popyt na ropę w Chinach. Brent z problemami poniżej 100 USD/brk.

– poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w piątek. W przypadku olejów napędowych przy ustalaniu nowej stawki podatku akcyzowego wzięto pod uwagę zmianę wysokości opłaty paliwowej obowiązującej od 1 stycznia 2012 r. Obecnie obowiązująca stawka opłaty paliwowej w wysokości 239,84 zł/1000 l zostanie real brazylijski zwaloryzowana o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów 2011 r. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, wynoszący 104,2% (wzrost cen o 4,2%), ogłoszony w komunikacie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 13 października 2011 r.

Cena ropy Brent zachowuje się dość spokojnie na początku środowej w sesji w oczekiwaniu na postanowienia przedstawicieli OPEC+. Przed spotkaniem OPEC+ Cena ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE w środę rano oscyluje wokół poziomu 100 dol. Na środę zaplanowane jest posiedzenie przedstawicieli OPEC+, którzy zadecydują o poziomie limitów produkcyjnych we wrześniu. Cena ropy naftowej Brent w porannej części czwartkowej sesji ponownie opada, przez co od początku tego tygodnia notowania surowca osunęły się o blisko 7%. OPEC+ zdecydował się podnieść produkcję we wrześniu o skromne 100 tys.